Wiedza i pomoc

Zakup środka trwałego w programie SAM®

Przedstawione sytuacje są jedynie przykładem. Szczegółowe ustawienia zależą od specyfiki danego użytkownika, np. wielkość możliwego odliczenia VAT, użyty Typ VAT, nazwy kont.

Pamiętamy, że typ VAT zależny jest od rodzaju działalności prowadzonej przez użytkownika i decyduje o miejscu umieszczenia kwot w deklaracji VAT 7.

Uwaga! Przykład nr II można wykorzystać przy zakupie środka trwałego (bez leasingu).

Poniżej przedstawiamy sposób księgowania leasingu samochodu, od którego można odliczyć do 50% VAT, w dwóch przypadkach:

  • Gdy auta nie ujmujemy do ewidencji środków trwałych i pozostałą część VAT (50%) wrzucamy w koszty,
  • Gdy auto wpisujemy do ewidencji środków trwałych i pozostała część VAT zwiększa nam wartość środka trwałego i wraz ze środkiem jest amortyzowana.

I. Leasing operacyjny, bez ujęcia do środków trwałych.

Księgowanie rat od samochodu osobowego, od których można odliczyć tylko 50% podatku VAT należy księgować na specjalne Konto kosztowe, nie powiązane z Księgą, z typem VAT 1:


Na to konto księgujemy kwotę netto oraz całą kwotę podatku VAT – pole brutto wypełni się automatycznie.

Faktura zaksięgowana w ten sposób nie będzie ujmowana w księdze przychodów w kwocie netto, w rejestrze VAT będzie ujęta kwota z pola netto i VAT (w wysokości 50%).

II. Leasing auta wprowadzonego do ewidencji środków trwałych

1. W przypadku wprowadzenia auta do środków trwałych postępujemy tak, jak powyżej i księgujemy fakturę na specjalne konto.
Wybieramy specjalne Konto kosztowe:

Następnie księgujemy fakturę. Nie wybieramy dnia wpisu do Księgi, gdyż nie wprowadzamy tej faktury bezpośrednio do Księgi – tam trafiają jedynie odpisy amortyzacyjne.
W przypadku, gdy księgujemy często tego typu transakcje to można stworzyć konto lub ustawić na już istniejącym brak kolumny Księgi.


Wprowadzamy auto do ewidencji środków trwałych, podając jako wartość początkową wartość netto i 50% (nieodliczoną część) podatku VAT oraz ewentualne inne kwoty powiększające wartość środka trwałego.

Środek trwały amortyzujemy na zwykłe Konto kosztowe, nie powiązane z ewidencją VAT lub w Planie Kont zakładamy specjalne do tego celu oznaczone Konto:

Na tak stworzone konto księgujemy odpis amortyzacyjny w Środki trwałe – Sumy – Księguj.

Logo

FORMSOFT sp. z o.o.
ul. Św. Antoniego 23
50-073 Wrocław

NIP: 897-180-29-53
KRS: 0000996893

Oddział:
ul. Chojnowska 76-78
59-220 Legnica

Biuro Obsługi Klienta
tel. 76 854-79-58
skp@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00

Dział Handlowy
tel. 76 854-79-58
handlowy@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00

O PROGRAMIE