Wiedza i pomoc

Co zyskasz przechodząc z SAM® na SKP®?

Szanowny Użytkowniku,

z dniem 01.04.2022 roku została zakończona sprzedaż programu SAMozatrudnienie® nowym Klientom. Od 1 stycznia 2023 roku całkowicie zaprzestajemy wsparcia tego programu. Obecnym Użytkownikom SAM® zapewniamy wsparcie merytoryczne i techniczne do:

 • 31 stycznia 2023 roku
  lub
 • 30 kwietnia 2023 roku ( jeśli dodatkowo posiadasz moduł: Deklaracje roczne)

obydwa terminy z zastrzeżeniem, że Biuro Obsługi Klienta, w ramach Opieki Serwisowej 2022, będzie udzielać porad dotyczących wyłącznie zakończenia roku 2022.

POŻEGNAJ PROGRAM SAM®. PRZYWITAJ PROGRAM SKP®   

Będąc Użytkownikiem SAM® posiadającym aktywną Opiekę Serwisową, już po 20.09.2022 r. otrzymasz od nas propozycję BEZPŁATNEGO przejścia na SKP® – program, który był w przeszłości punktem wyjścia do opracowania SAM®. Dlatego oba programy praktycznie nie różnią się w swojej budowie, architekturze menu oraz funkcjonalności.

DLACZEGO PRZENOSIMY CIĘ DO SKP® FIRMA? (usługa uruchomiona zostanie po 20.09.2022r.) 

SKP® Firma to intuicyjny program do małej księgowości przeznaczony dla samozatrudnionych, małych i średnich firm. W SKP® poprowadzisz Książkę Przychodów i Rozchodów lub rozliczysz Ryczałt Ewidencjonowany. Umożliwia obsługę księgową 1 firmy.

Bądź spokojnym, bowiem:

1. Przejście na SKP® odbędzie się w sposób automatyczny, jedynie będzie wymagał postępowania zgodnie z przeprowadzanym procesem aktualizacji.

2. WSZYSTKIE DANE wprowadzone do tej pory do programu SAM®, zostaną w pełni przeniesione do SKP®.

3. WSZYSTKIE MODUŁY posiadane w SAM®, będą jednakowo obsługiwane w SKP®.

Zatem programie w SKP® znajdziesz następujące zakładki:

 • Moje Konto
 • Księgi
 • Kartoteki
 • Płace (zakładka, która zastąpi dotychczasowy: ZUS)
 • Biuro
 • System
 • Firma (nowa zakładka)

Również okno zakładki Księgi nie uległo zmianie, co prezentujemy na poniższych zrzutach. Menu w programie SAM®:

A tak wygląda menu w programie SKP®:

4. WYGLĄD (interfejs) programów SAM® i SKP® jest identyczny. W SKP® Firma, podobnie jak w programie SAM®, możesz dokonać samodzielnego ustawienia kolorów przycisków, tła itp. (menu System > Wygląd).

5. FUNKCJONALNOŚĆ i OBSŁUGA SAM® i SKP® jest taka sama. Dzięki temu, jako Użytkownik SKP® Firma nie odczujesz żadnej różnicy, że korzystasz z nowego programu – oba programy zachowują się identycznie. Bez zmian wykonasz wszystkie operacje księgowe, sporządzisz deklaracje podatkowe.

6. OPIEKA SERWISOWA – jest realizowana przez ten sam zespół konsultantów z Biura Obsługi Klienta. Zamówienie Opieki na kolejny rok odbędzie się według takich samych zasad, czyli przez Moje Konto dostępne z programu SKP® Firma.

JAKIE SĄ ZATEM RÓŻNICE MIĘDZY PROGRAMAMI?

Różnice wynikają z powiększenia ilości dostępnych funkcji, zakładek, formularzy. Najważniejszą różnicę możemy zauważyć w menu obu programów:

 • Zakładka PŁACE

W menu SAM® widzimy moduł „ZUS” natomiast w programie SKP® w tym miejscu menu widnieje moduł „Płace”, w którym znajdziesz więcej zakładek, takich jak: Dane osobowe, Płace i ZUS, Zbiorczo, Karty pracy, PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, IFT1, 1R.

Co ważne: posiadając w SKP® moduł „Płace i ZUS”, poza wyliczaniem składek właściciela oraz sporządzaniem deklaracji rozliczeniowych ZUS (DRA i RSA), możesz także wyliczyć wynagrodzenia dla 2 dodatkowych osób, które zatrudnisz na podstawie umowy o dzieło oraz zlecenia. Obliczysz także wynagrodzenia za czas choroby i inne świadczenia, wystawisz deklaracje ZUS/PIT i wyeksportujesz je do programu Płatnik. A jeżeli zajdzie potrzeba – możesz zwiększyć liczbę obsługiwanych pracowników, dokonując w Moim Koncie wyboru wyższego planu.

Poniżej porównanie obu menu:

 • Zakładka BIURO

Choć w obu programach widzisz tę samą zakładkę „BIURO”, to programie SKP® jest ona bardziej rozbudowana. Szczególnie przydatne dla Ciebie będą „Pisma” – specjalny moduł służący do przygotowania prostych tekstów. Mogą one być drukowane samodzielnie lub potraktowane jako pisma – i w oparciu o dane adresowe kontrahentów – wydrukowane z adresem nadawcy (użytkownika programu) i adresata. Dodatkowo ten moduł programu pozwala na automatyczne adresowanie kopert. Użytkownik ma także możliwość tworzenia szablonów druków pracowniczych.

Poniżej porównanie obu menu:

Kolejna różnica między obu programami polega na elastyczności oferty. SKP® dzięki swojej modułowej budowie pozwala na dopasowywanie możliwości programu wraz z rozwojem Twojej firmy. Możesz w dowolnym momencie dokupić nowe moduły i dodatki. Dowiedz się więcej >

 CO ZYSKASZ ZMIENIAJĄC PROGRAM NA SKP® FIRMA?
 • Rekomendowany program księgowy – poza dziesiątkami pozytywnych referencji od firm i biur rachunkowych, SKP® Firma posiada także rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE).
 • Bezpłatny Kurs Obsługi SKP®, dostepny bezpośrednio z programu, w zakładce: „Moje konto”. Nowy program, choć jest bardzo zbliżony do SAM®, posiada jednak znacznie więcej przydatnych funkcji. Kurs dostarczy Ci jeszcze więcej sposobów na łatwiejsze księgowanie! Dowiedz się więcej o kursie >
 • Szeroki zakres pomocy – dostęp do wszystkich form pomocy znajduję się w bezpośrednio w programie zakładce: „Pomoc”, gdzie Użytkownik w sposób intuicyjny może wybrać najdogodniejszą opcję.
 • Bogactwo materiałów szkoleniowych w Akademii SKP® – w naszej bazie wiedzy znajdziesz kilkaset porad ekspertów wraz ze zrzutami z programu oraz filmy szkoleniowe.
DLACZEGO WARTO JUŻ TERAZ PRZEJŚĆ NA SKP®?

Ponieważ premiujemy Użytkowników, którzy nie zwlekają z podjeciem decyzji. Jeśli zatem dokonasz przejścia na program SKP® od 27.09.2022 r. do 31.12.2022 r. otrzymasz od nas szereg rabatów:

 • BEZPŁATNIE program SKP® Firma z zachowaniem wszystkich modułów i dodatków dostępnych w SAM®,
 • Dodatkowy 35% RABAT na przedłużenie Opieki Serwisowej SKP® na 2023 rok oraz 15% RABAT na przedłużenie Opieki Serwisowej SKP® na 2024 rok 

Jeżeli podejmiesz decyzję o przejściu na SKP® dopiero w 2023 roku, Twoje rabaty będą już mniejsze.

KIEDY DOKONASZ PRZEJŚCIA Z PROGRAMU SAM® NA SKP®?

Usługa bezpłatnego przejścia na SKP® uruchomiona będzie po 27.09.2022 r.  Wówczas spodziewaj się informacji poprzez: komunikat w programie SAM® oraz wiadomość dostarczona pocztą elektroniczną.

Uwaga: Warunkiem promocyjnego, bezpłatnego przejścia na SKP® jest posiadanie Opieki Serwisowej 2022 na program SAM®. Jeśli nie masz jeszcze tej usługi, wejdź do Moje konto> Aktualizacja i Opieka Serwisowa  i zamów OS 2022. 

Jednocześnie informujemy, iż jeśli nie skorzystasz z naszej oferty i nie przejdziesz na SKP®, to na podstawie warunków dożywotniej  licencji, nadal możesz używać SAM® (wyłącznie w wersji ostatnio zakupionej, bez wsparcia i aktualizacji).  Program nie zostanie zablokowany.

Zespół FORMSOFT sp. z o.o. sp.k., 12.07.2022 r.

Logo

FORMSOFT sp. z o.o. sp. k.
ul. Św. Antoniego 23
50-073 Wrocław

NIP: 897-180-29-53
KRS: 0000530554

Oddział:
ul. Chojnowska 76-78
59-220 Legnica

Biuro Obsługi Klienta
tel. 76 854-79-58
skp@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00

Dział Handlowy
tel. 76 854-79-58
handlowy@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00

O PROGRAMIE