Wiedza i pomoc
ZUS
Jeżeli wśród poniższych informacji nie udało Ci się znaleźć rozwiązania Twojego problemu skorzystaj z pomocy naszych specjalistów >
ZUS
Szanowny Użytkowniku,
Czy wiesz, że do 21.03.2022 roku przypada termin obowiązku złożenia deklaracji ZUS? Dodatkowo, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, to po raz pierwszy wysokość składki zdrowotnej musi być wyliczona na podstawie dochodu Twojej firmy. Przeczytaj artykuł na temat składki zdrowotnej ZUS >
Twój program SAMozatrudnienie® wymaga aktualizacji.
Aby móc prawidłowo złożyć deklaracje ZUS, wejdź w programie SAMozatrudnienie® do zakładki Moje konto i złóż zamówienie na Opiekę Serwisową na rok 2022.
Przypominamy! Nie składaj deklaracji ZUS papierowo – wysyłaj je elektronicznie przez PUE ZUS:
Elektroniczna wysyłka deklaracji przez ZUS PUE >
Z dniem 01.01.2022 roku Polski Ład wprowadził również wiele innych, istotnych zmian. Są to m.in.:
- Nowe wzory deklaracji ZUS DRA wraz z nowym przesyłem do Płatnika/ePłatnika (PUE);
- Nowe stawki Ryczałtu Ewidencjonowanego;
- Obsługa nowej struktury pliku JPK_V7M i JPK_V7K wraz z obsługą nowych kodów WSTO_EE, IED.
Łącznie w programie SAMozatrudnienie® na rok 2022 wprowadzono kilkadziesiąt zmian, dostosowując go do aktualnych zasad podatkowych.
Czy wiesz, że jeżeli deklaracje składasz tylko za siebie lub zatrudniasz do 5 pracowników, nie musisz osobiście dostarczać ich do urzędu? Możesz w prosty sposób wysłać dokumenty elektronicznie przez PUE ZUS. Nie potrzebujesz w tym celu instalować programu Płatnik.
Jeżeli nie masz jeszcze profilu w PUE ZUS , wystarczy się zarejestrować wchodząc na https://www.zus.pl/pue/rejestracja . Można tego dokonać za pomocą:
- profilu zaufanego lub login.gov.pl;
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
- bankowości elektronicznej.
Przeczytaj również poradnik ZUS: Krok po kroku. Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu >
Po rejestracji PUE, wystarczy aktywować aplikację ePłatnik. Zajmie to tylko chwilę. W ePłatniku możesz podpisywać dokumenty zarówno kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ale i za pomocą podpisu osobistego oraz podpisu zaufanego (PZ ePUAP)!
Więcej na temat: Jak przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS przez ePłatnika >
Jak zaimportować plik przesyłu utworzony w Twoim SAM® – instrukcja krok po kroku:
Aby wysłać deklaracje ZUS, możesz wysłać elektronicznie za pomocą portalu PUE ZUS. Najpierw jednak należy w programie SAM® przygotować plik eksportu danych. W tym celu wybieramy Wydruk > Do programu Płatnik:
Następnie wybieramy Wyślij DRA, jeżeli wysyłamy tylko deklarację DRA lub Wyślij komplet deklaracji.
I potwierdzamy chcę wykonania przesyły wybierając: Wyślij komplet deklaracji.
Pamiętaj do prawidłowego przesyłu dane wykazane w Danych Płatnika: NIP, Regon i Pesel muszą być zgodne z tymi jakie zostały zgłoszone podczas rejestracji do ubezpieczeń, jeżeli będą różnice przesył zakończy się błędem. Sprawdź również, czy wprowadzone zostały prawidłowe kody tytułu ubezpieczenia w Danych osobowych.
Plik xml zawierający dane zus-owskie zostanie zapisany w miejscu zainstalowania programu w folderze dane – w podfolderze z nazwą Firmy:
Przejdź na stronę https://www.zus.pl/ i wybierz Zaloguj się do PUE:
Po zalogowaniu przejdź na zakładkę ePłatnik , jeżeli nie aktywowaliśmy jeszcze Płatnika, musimy to teraz wykonać. Wybieramy pozycję menu Aktywacja ePłatnika dostępną pod zakładką Ustawienia/Konfiguracja profilu. Zostanie wyświetlona lista płatników, do których użytkownik ma nadane uprawnienia. Wskazujemy płatnika, który w kolumnie „Aktywny ePłatnik” ma znacznik wyłączony i nacisnąć przycisk „Aktywuj ePłatnika”.
Aby zmiany zaczęły obowiązywać należy wylogować się i zalogować ponownie do portalu.
Jeżeli mamy już aktywny ePłatnik, z bocznego menu wybierz: Dokumenty > Import KEDU:
Uruchomi się okna kreatora, przechodzimy więc Dalej , aż do okna wyboru pliku do importu i generowania dokumentów.
W kolejnym oknie klikamy Wybierz plik i w oknie Otwierania wskazujemy ścieżkę aż do pliku KEDU przeznaczonego do importu. Będzie to plik ZUSxx.xml , gdzie xx to numer miesiąca, znajdujący się w folderze Dane – podfolder Pierwszy.
Przechodzimy do kolejnego okna przyciskiem „Dalej”:
Dostępne opcje to: „Podgląd”, „Edytuj”, „Weryfikuj”, „Zakończ”, „Wyślij i zakończ”, „Wstecz” i „Anuluj”. Okno zawiera również szczegółowy raport importu dostępny pod przyciskiem „Pokaż raport”.
Zakończenie pracy z kreatorem (przycisk „Zakończ”), skutkuje zapisaniem dokumentów ze statusem „roboczy”.
W zakładce Dokumenty robocze – mamy możliwość edycji zaimportowanych dokumentów. Można tu poddać je ponownemu wyliczeniu, weryfikacji, zatwierdzić, wydrukować, wyeksportować, usunąć oraz utworzyć kopię. Zaznaczamy dokumenty i wybieramy: Zatwierdź.
Zatwierdzone dokumenty trafiają do zakładki: Dokumenty Zatwierdzone
skąd wysyłamy ja do ZUS za pomocą przycisku Wyślij, podpisując ją jedną z dostępnych tam firm autoryzacji:
Po wysyłce nie należy zapomnieć o pobraniu potwierdzenia nadania.
Szanowni Użytkownicy,
w dniu 09.02.2022 roku planowana jest publikacja aktualizacji SAMozatrudnienie® w której udostępnimy obowiązującą od 2022 roku, nową wersję formularza ZUS DRA oraz umożliwimy przesył tejże deklaracji do Płatnika.
WAŻNE:
Deklaracje DRA wysyłane będą w pliku XML do programu Płatnik lub platformy PUE dostępnej na stronie www.zus.pl
DRA znajdziesz w programie SAM®: ZUS > Wydruk > Do programu Płatnik
Przypominamy, że Użytkownicy rozliczający się Ryczałtem Ewidencjonowanym oraz Kartą Podatkową, za styczeń 2022 rozliczają składkę zdrowotną wg nowych zasad Polskiego Ładu. Termin złożenia deklaracji styczniowych mija 21 lutego 2022 r. (ponieważ 20 lutego 2022 r. wypada w niedzielę, dlatego w tym konkretnym przypadku termin ten jest przesunięty na kolejny dzień roboczy).
Natomiast Użytkownicy rozliczający się na zasadach ogólnych ( zarówno liniowcy jak i wg skali), za miesiąc styczeń rozliczają składkę zdrowotną jeszcze na starych zasadach, obowiązujących w grudniu 2021 roku, czyli: 9% od podstawy: 4665,78 zł , co daje 419,92 zł. Dopiero od lutego 2022 (czyli deklaracje będą składane w marcu), wysokość składki zdrowotnej będzie stanowić % uzyskanego w poprzednim miesiącu dochodu ( 4,9% – liniowcy, 9% wg skali).
Pamiętać należy, iż od stycznia 2022 roku termin rozliczeń z ZUS oraz wysyłki deklaracji ZUS upływa 20. dnia każdego miesiąca ( wg dotychczasowych zasad, przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników mógł złożyć DRA raz w roku).
Użytkownik przygotował w programie deklaracje DRA, ale zawiera ona same liczby. Czy formularze nie pobierają danych automatycznie?
Do wydruku deklaracji DRA należy wprowadzić do drukarki oryginalny formularz, na który zostaną naniesione dane z programu.
W programie SAM® nie ma możliwości utworzenia formularzy PIT-11 oraz PIT-4R. Natomiast taka opcja istnieje w naszym drugim programie SKP®.
W zakładce ZUS należy najpierw wprowadzić dane właściciela z typem „X” – na dolnym panelu wybieramy: Opcje > Dane płatnika.
Następnie określić, jakim składkom podlega właściciel: Opcje > Podległości.
W kolejnym etapie wprowadzić podstawy do ubezpieczeń (dostępne na stronach ZUS lub na informacji ZUS) – na dolnym panelu wybieramy: Edytuj i odpowiednio ze składnikami wynagrodzenia wprowadzamy:
1) kod 50 – w kwocie podstawa do ub. zdrowotnego – zaznaczamy „Z” następnie dodajemy kolejny składnik wynagrodzenia (plusem obok Daty na wysokości składniki wynagrodzenia);
2) kod 50 – w kwocie podstawa do ub. społecznego – zaznaczamy „E” i „C.
Dane analogicznie uzupełniamy w każdym miesiącu, można również skorzystać z opcji – kopiuj płace.

FORMSOFT sp. z o.o. sp. k.
ul. Św. Antoniego 23
50-073 Wrocław
NIP: 897-180-29-53
KRS: 0000530554
Oddział:
ul. Chojnowska 76-78
59-220 Legnica
tel. 76 854-79-58
skp@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00
Dział Handlowy
tel. 76 854-79-58
handlowy@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00