- Strona Główna
- Historia wersji
HISTORIA WERSJI PROGRAMU SAM®
Zapoznaj się z ostatnimi zmianami w programie. Dzięki Systemowi Automatycznej Obsługi będziesz automatycznie otrzymywać każdą nową wersję programu zaraz po upublicznieniu. W SAM® pojawi się komunikat o dostępności automatycznej aktualizacji, która należy wykonać.
Aktualna wersja programu: 21.0.0.0
WERSJA 21.0
- Wersja początkowa do obsługi roku 2021. Przypominamy, że chcąc rozpocząć pracę w kolejnym roku należy skorzystać z funkcji: System – Nowy rok. Funkcja ta wykona na dysku kopię dotychczasowego programu wraz z danymi oraz utworzy nowe skróty i ikony do uruchamiania tej kopii. Następnie kopię tę należy wyzerować ze zbędnych już danych (System – Zerowanie). W ten sposób uzyskujemy dwa niezależne programy. Dotychczasowy z danymi zeszłego roku – w którym nadal można prowadzić prace oraz nową kopię – w której już z pierwszym dniem stycznia można rozpocząć księgowania.Po otrzymaniu nowej wersji na rok 2021, należy wykonać Aktualizację programu wskazując na kopię przeznaczoną do pracy w roku bieżącym (!). Dokładne informacje o zmianie roku w podpowiedzi (F1) : System – Nowy rok oraz Dodatki – Zmiana roku.
- Należy zwrócić uwagę na aktualność parametrów księgowych. Już przy aktualizacji instalator
może zasygnalizować nieaktualność parametrów i umożliwi ich zmianę. Zawsze jednak możemy to
sprawdzić w punkcie: System – Parametry. Jeżeli w górnej części widnieje napis: "Parametry
aktualne na rok 2021" oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest tam duży
czerwony klawisz z napisem: "Zaktualizuj parametry na rok 2021" należy go wcisnąć, zapoznać
się z rozbieżnościami i wykonać aktualizowanie parametrów.
Jeżeli przed otrzymaniem wersji na rok 2021 liczono płace według starych wskaźników (stawki ZUS, koszty uzyskania, itp.), należy teraz, po ich zaktualizowaniu, wykonać w: Płace – Płace i ZUS opcję: "Przelicz płace". Jeżeli zmianie uległy też wskaźniki podatkowe (podstawy, stawki) należy też sprawdzić wyliczenia w: Księgi – Podatek. - Ryczałt – wprowadzono obsługę nowej stawki ryczałtu 15% oraz zaktualizowano wygląd ewidencji przychodu do wzoru określonego w Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
- Księgi – Dekl/VAT/JPK_V – wprowadzono obsługę plików JPK_VM/7K od miesiąca stycznia 2021.
WERSJA 20.4
- Księgi – Dekl.VAT/JPK_V7 – JPK_V7M(K) – Wysyłka : dodano przycisk "Otwórz JPK_V w Excelu", który obrazuje część ewidencyjną pliku JPK z zaznaczeniem stosowanych kodów GTU, Procedur i Typów dokumentów. Uwaga! Jego działanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy na komputerze zainstalowany jest Microsoft Excel.
- Kartoteki – Plan Kont : wprowadzono obsługę kodów GTU, Procedur i Typów dokumentu, które będą po wybraniu danego Konta automatycznie przypisane do księgowanego dokumentu.
- Księgi – Księgowanie / Dziennik Zapisów / Fakturowanie : po wybraniu Konta sprzedażowego powiązanego z M (Marża) wprowadzono obsługę Dokumentu "Zakupu przedmiotu marży".
- Księgi – PIT-28 : nowy wzór deklaracji PIT-28 wzór 23 wraz z załącznikami (bez obsługi e-deklaracji).
- Księgi – Rejestry VAT – Wydruk : dodano opcję "Drukuj informację o GTU, Procedurach i Typach" – po wybraniu której, pod pozycjami zawierającymi takie dane będą one drukowane.
WERSJA 20.3
- Wprowadzono obsługę nowej struktury JPK_VAT wraz z deklaracją - JPK_V7M (dla rozliczających VAT miesięcznie) oraz JPK_V7K (dla rozliczających VAT kwartalnie) dotyczącego ewidencji VAT za okresy od 1 października 2020 r. W przypadku rozliczenia kwartalnego za pierwsze 2 miesiące IV kwartału 2020 r. (październik – listopad) tworzony jest plik JPK z wypełnioną tylko częścią ewidencyjną, natomiast za 3. miesiąc IV kwartału 2020 r. (grudzień) tworzona jest część ewidencyjna za ten miesiąc oraz część deklaracyjna JPK_VAT za cały IV kwartał 2020 r.
- Księgi – Dekl.Vat : zmieniono nazwę zakładki na 7.Dekl.VAT/JK_V7.
- Księgi – Dekl.VAT/JK_V7 : za miesiące od października 2020 r. : dostosowano formularz deklaracyjny do nowej struktury JPK, za poprzednie miesiące 2020 r. obowiązuje dotychczasowa deklaracja VAT 7/7K.
- Księgi – Dekl.VAT/JK_V7 : dodano na dolnym pasku narzędziowym przycisk JPK_V7M(K)
- JPK_V7M(K) – Tworzenie (służący do tworzenia pliku JPK_V),
- JPK_V7M(K) – Wysyłka (służący do wysyłki pliku JPK_V),
- Import pliku JPK_V7M(K) (do scalanie plików JPK_V7M(K)).
- Księgi – Dekl.VAT/JK_V7 – JPK_V7M(K) – Tworzenie : przed utworzeniem pliku wg, nowej
struktury należy wykonać Aktualizację formularza deklaracyjnego. W oknie Tworzenia
dokonujemy wyboru miesiąca, za który tworzony jest plik oraz celu złożenia : Złożenie /
Korekta. Korekty mogą dotyczyć:
- części deklaracyjnej i ewidencyjnej,
- części deklaracyjnej,
- części ewidencyjnej.
- Księgi – Dekl.VAT/JK_V7 – JPK_V7M(K) – Wysyłka : w przypadku korekty obok nazwy wprowadzono
symbol dotyczący części, jaka jest korygowana:
- (kde) – korekta części deklaracyjnej i ewidencyjnej,
- (kd) – korekta części deklaracyjnej,
- (ke) – korekta części ewidencyjnej.
- Księgi – Dekl.VAT/JK_V7 – Opcje – Ulga za złe długi ZD : wprowadzono zestawienie przeprowadzonych korekt podatku należnego z tytułu ulgi za złe długi, o której mowa w art.89 ust. 1 ustawy VAT – celem weryfikacji kwot wykazanych w polach 68 i 69 formularza deklaracyjnego oraz wykazanych w JPK pozycji w/w ulgi.
- Księgi – Fakturowanie/ Księgowanie : wprowadzono automatyzację zaznaczania typów i procedur
do Danych do JPK:
- po wystawieniu faktury z oznaczeniami w Opcjach Fakturowania:
- faktury wewnętrznej własnej – na wydruku pojawia się napis Typ dokumentu: WEW i taki zaznaczony jest w Księgowaniu w Danych do JPK,
- faktury RR – na wydruku pojawia się napis Typ dokumentu: VAT_RR i taki zaznaczony jest w Księgowaniu w Danych do JPK.
- po przeprowadzeniu korekty za złe długi z zaznaczeniem VD 90 (Dziennik zapisów – Opcje – Zrób korektę VAT +90) – zaznaczona jest procedura: KorektaPodstawyOpodt.
- po wystawieniu faktury z oznaczeniami w Opcjach Fakturowania:
- Kartoteki – Kontrahenci – Edycja : dodano oznaczenie Kontrahent powiązany – po wyborze kontrahenta z takim oznaczeniem zaznaczane jest w Danych do JPK – powiązanie – TP.
- Księgi – Fakturowanie – Wydruk : dodano opcję Drukuj informacje o GTU, Procedurach i Typach – jej zaznaczenie powoduje umieszczenie symbolu stosowanego kodu GTU, procedury, typu dokumentu pod specyfikacją faktury.
- Księgi - Dziennik zapisów : Opcje: dodano sekcję “Masowe dane do JPK” z opcjami: Dodaj Kody GTU, Dodaj procedury GTU oraz Dodaj typy dokumentów realizujące nagłówkowe funkcję na danych bieżących, zaznaczonych lub wszystkich.
- Księgi – Dekl VAT : dodano e-deklaracje dla VAT-9M(10) i VAT-8(11).
- Księgi – Księgowanie – Opcje – Import z innych programów : dostosowano import do zmian w zakresie pobierania kodów GTU, Procedur i Typów dokumentów do Danych do JPK.
WERSJA 20.2
- Biuro – Noty, Dowody : wprowadzono nowy typ dokumentu „Dowód Księgowy” – używany do księgowania innych kosztów niż wymienione w rozporządzeniu o KPiR, do których stosowany jest dowód wewnętrzny np. amortyzacji
- Księgi – Dekl VAT – VAT-7/7K – Opcje – Współczynnik sprzedaży mieszanej : dodano zakładkę „Nieodliczony VAT” – opcja służy zbiorczemu księgowaniu nieodliczonego VAT-u od nabyć danego miesiąca w KUP.
- System - Firma – Płatnik VAT : dodano obsługę transakcji szczególnych GTU – oznaczamy tu stosowane w firmie transakcje szczególne (kody towarów). Tylko zaznaczone tu pozycje pojawiać się będą podczas księgowania i wystawiania dokumentów sprzedaży. Do wyboru mamy:
- GTU_01 - Dostawa napojów alkoholowych - alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Jeżeli alkohol jest wydawany w ramach usługi to oznaczenie nie ma zastosowania.
- GTU_02 - Dostawa towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy
- GTU_03 - Dostawa oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła) oraz smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99, olejów smarowych o kodzie CN 2710 20 90, preparatów smarowych objętych pozycją CN 3403, z wyłączeniem smarów plastycznych objętych tą pozycją
- GTU_04 - Dostawa wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym
- GTU_05 - Dostawa odpadów - wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy
- GTU_06 - Dostawa urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, wyłącznie określonych w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy
- GTU_07 - Dostawa pojazdów oraz części samochodowych o kodach wyłącznie CN 8701 - 8708 oraz CN 8708 10
- GTU_08 - Dostawa metali szlachetnych oraz nieszlachetnych - wyłącznie określonych w poz. 1-3 załącznika nr 12 do ustawy oraz w poz. 12-25, 33-40, 45, 46, 56 i 78 załącznika nr 15 do ustawy
- GTU_09 - Dostawa leków oraz wyrobów medycznych - produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.)
- GTU_10 - Dostawa budynków, budowli i gruntów
- GTU_11 - Świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1201 i 2538 oraz z 2019 r. poz. 730, 1501 i 1532)
- GTU_12 - Świadczenie usług o charakterze niematerialnym - wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych
- GTU_13 - Świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej - Sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1
- Księgi – Fakturowanie : dodano obsługę transakcji szczególnych GTU. Określone w dokumencie kody GTU uwzględnione będą w pliku JPK_V7M/V7K.
- Księgi – Fakturowanie - Cennik : dodano obsługę transakcji szczególnych GTU
- Księgi – Fakturowanie – miniMagazyn: dodano obsługę transakcji szczególnych GTU
- Księgi – Fakturowanie: dodano nowy typ dokumentu „Faktura do paragonu”, po jego wybraniu pojawi się pole do wpisania nr paragonu. Faktura z takim typem w Księgowaniu automatycznie otrzyma typ dokumentu :FP i trafi do Rejestru VAT - Faktur do Paragonów
- Księgi – Księgowanie – Edycja : dodano zakładkę „Dane do JPK” do obsługi kodów towarów GTU oraz procedur. Kody GTU widoczne są wyłącznie przy wybraniu typu VAT – 0 Dostawa. Procedury służą identyfikacji transakcji w pliku JPK_V7M/V7K. Dla typów VAT : 0 – Dostawa – mamy:
- SW – dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy
- EE – świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy
- TP – istniejące powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy
- TT_WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej, o której mowa w dziale XII rozdział 8 ustawy
- TT_D – dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej, o której mowa w dziale XII rozdział 8 ustawy
- MR_T – świadczenia usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy
- MR_UZ – dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowana na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy
- I_42 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import)
- I_63 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import)
- B_SPV – transferu bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy
- B_SPV_DOSTAWA – dostawa towarów oraz świadczenie usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy
- B_MPV_PROWIZJA – świadczenie usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowanych zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy
- MPP – transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności
- KorektaPodstawyOpodt – Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, o której mowa w art. 89 a ust. 1 i 4 ustawy
- IMP – dla księgowań dotyczących naliczania podatku z tytułu importu towarów, w tym importu towarów rozliczanych zgodnie z art. 33a ustawy
- MPP – transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności
- VATMarża – transakcje dotyczące nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a także nabycia towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marzy zgodnie z art. 120 ustawy.
- Księgi – Księgowanie – Edycja : dodano pole „Typ dokumentu” dla typów VAT : 0 – Dostawa – mamy :
- RO – dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących
- WEW – dokument wewnętrzny
- FP – faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy (faktury wystawione do paragonów)
- VAT_RR – faktura VAT RR, o której mowa w art. 116 ustawy
- WEW – dokument wewnętrzny
- MK – faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy
- Księgi – Rejestry VAT – wprowadzono nowy rodzaj Rejestru : Faktury do paragonu, trafią tam dokumenty zaksięgowane z typem FP.
- Kartoteki – Kontrahenci – Edycja –
- Biała lista : dodano możliwość sprawdzenia danych adresowych oraz kont bankowych podatnika na Białej Liście MF
- Czynny VAT Biała lista : dodano możliwość sprawdzenia statusu VAT podatnika na Białej Liście MF
- Sprawdź na Białej liście : dodano możliwość sprawdzenia wpisanych w programie SKP konta bankowego podatnika, czy jest na Białej Liście MF
- Pobierz z Białej listy : dodano możliwość pobrania konta bankowego podatnika z Białej Listy MF
- Kartoteki – Kontrahenci – Opcje – Sprawdź na Białej Liście : dodano możliwość masowego sprawdzenia danych adresowych oraz kont bankowych podatnika na Białej Liście MF
- Księgi – Dziennik Zapisów – Opcje –
- Sprawdź dane Firm z Białą Listą : dodano możliwość masowego sprawdzenia danych adresowych podatnika na Białej Liście MF
- Sprawdź konta bankowe Firm na Białej Liście : dodano możliwość masowego sprawdzenia kont bankowych podatnika na Białej Liście MF
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje – Sprawdź dane Firm z Białą Listą : dodano możliwość masowego sprawdzenia danych adresowych podatnika na Białej Liście MF
WERSJA 20.1
- Księgi – VAT-UEK : wprowadzono nowa zakładkę do obsługi VAT-UEK (funkcjonalność analogiczna jak dla VAT-UE); wprowadzono możliwość dodania nieograniczonej ilości zapisów do poszczególnych typów transakcji unijnych w ramach jednego przesyłu e-deklaracji.
- Płace – ZUS – Edycja : dodano dwa kody 51 – podstawa ub. społecznego, z zaznaczeniem E i C oraz 52 – podstawa ub. zdrowotnego z zaznaczeniem Z. Oba kody służące do rozliczania typu X (właściciel). Ich wykorzystanie powoduje wstawianie podstaw emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych i zdrowotnych w przypadku braku zaznaczonej podległości w wykorzystywanych kodach do deklaracji DRA, RZA i RCA i odpowiednio w eksporcie XML do Płatnika.
- Księgi – Ewidencja przychodów – Opcje – W ramach dnia kolejność wg dokumentu : dodano opcję dla ryczałtu analogiczną jak dla KPiR.
WERSJA 20.0
- Wersja początkowa do obsługi roku 2020.
- Należy zwrócić uwagę na aktualność parametrów księgowych.
- System – Parametry – nowa stawka podatku pierwszego progu – 17% uwzględniana od stycznia 2020 r. i nowej stawki ulgi podatkowej (rocznej 525,12 i miesięcznej 43,76).
- Księgi – Księgowanie/ Dziennik Zapisów – wprowadzono obsługę ulgi za złe długi w podatku dochodowym po 90 dniach od przeterminowania (niezapłacenia) i tworzenie korekt.
WERSJA 19.5
- Firma – Edycja / Biuro – Przelewy – Dane zobowiązanego – wprowadzono obsługę Indywidualnego mikrorachunku PIT, VAT z możliwością pobrania go (przycisk POBIERZ), wykorzystywanego w przelewach tworzonych w zakładce Podatek, pity roczne.
- Nowe wzory deklaracji podatkowych wraz z załącznikami i e-deklaracjami: PIT-28 wzór 22, PIT-28S wzór 22 oraz dla posiadaczy dodatku PITy Roczne: PIT-36 wzór 27, PIT-36S wzór 27, PIT-36L wzór 16, PIT-36LS wzór 16, PIT-38 wzór 14, PIT-39 wzór 10.
WERSJA 19.4
- Nowe wzory deklaracji podatkowych i e-deklaracji: VAT-7 wzór 20, VAT-7K wzór 14, VAT-8 wzór 10, VAT-9M wzór 9.
- Księgi – Księgowanie : dodano znacznik: MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI, którego zaznaczenie spowoduje oznaczanie pola 69 deklaracji VAT-7 (20) lub VAT-7K (14). Warunkiem jest, aby wprowadzany dokument miał określony "Typ VAT" jako: "0- Dostawa", a Konto z jakim jest księgowany miało ustawione pole "Ujmować w deklaracjach VAT" jako: "dostawa / nabycie na terytorium kraju".
- Księgi – Fakturowanie – Opcje : dodano znacznik: MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI, którego zaznaczenie powoduje nadruk tej informacji na fakturze, a po jej zaksięgowaniu automatyczne zaznaczenie pola MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI w oknie księgowania.
- Księgi – Fakturowanie – Archiwum – Opcje – Tworzenie JPK_FA : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-FA w wersji 3.
- Księgi – Fakturowanie – Opcje – Opcje fakturowania : dodano znacznik : ZALICZKOWA KOŃ., którego zaznaczenie powoduje nadruk na fakturze informacji: ZALICZKOWA KOŃCOWA oraz pojawienie się miejsca do opisania poprzednio wystawionych faktur zaliczkowych jej dotyczących, a także odpowiednie ujęcie tego typu dokumentu w pliku JPK_FA.
WERSJA 19.3
- System – Parametry – wprowadzono parametry nowej skali podatkowej PIT i roczną ulgę podatkową różną dla Podatku (działalność gospodarcza – m.in. pierwszy próg podatkowy 17,75%, roczna ulga – 548,30) i Płac (wynagrodzenia pracowników – m.in. pierwszy próg podatkowy 17%, roczna ulga – 512,12 ) w podziale na okresy obowiązywania.
- System – Parametry – wprowadzono nową stawkę podatku od umów zleceń i o dzieło oraz ryczałtowych 17% w podziale na okresy obowiązywania.
- System – Parametry – wprowadzono nowe koszty uzyskania przychodu (podstawowe - 250,00 zł, zwiększone – 300,00 zł ).
- Księgi – Podatek – wprowadzona obsługę od rozliczenia za m-c X / kwartał IV nowej skali podatkowej PIT według nowych parametrów.
- Księgi – Podatek – Opcje- Za m-c IX/IIIkw. Stosuj zasady obowiązujące od 1 paź. 2019 – zaznaczenie tej opcji powoduje stosowania do wyliczeń zaliczki nowych parametrów, które należy zastosować jeżeli zaliczka wyliczana i wpłacana jest po 1 października 2019 r. Jeżeli została wyliczona i wpłacona przed tym dniem – należy odznaczyć tę opcję, wówczas stosowane będą dotychczasowe zasady.
WERSJA 19.2
- Księgi – Fakturowanie – Archiwum – Opcje – Tworzenie JPK_FA : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-FA w wersji 2.
- Księgi – Wprowadzanie danych – Edycja – Kurs NBP : dodano zapamiętywanie kursu NBP, po którym przeliczono dokument wraz z kwotą i datą.
WERSJA 19.1
- Kartoteki – Środki trwałe – Ulepszenia, zmniejszenia, przerwy, limit : wprowadzono możliwość dodania limitu wielkości amortyzacji dla samochodów elektrycznych oraz pozostałych.
WERSJA 19.0
- Wersja początkowa do obsługi roku 2019.
- Należy zwrócić uwagę na aktualność parametrów księgowych.
- Modyfikacja odliczenia w koszty wydatków dotyczących samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych.
- Nowy sposób ujęcia kosztów z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych.
- Nowe wzory deklaracji ZUS : DRA, DRA część II i RCA część II.
- Nowe wzory deklaracji podatkowych i e-deklaracji: VAT-7 wzór 19, VAT-7K wzór 13.
WERSJA 18.3
- Nowe wzory deklaracji podatkowych i e-deklaracji: PIT-28 wzór 21, PIT-28S wzór 21.
WERSJA 18.2
- Nowe wzory deklaracji podatkowych i e-deklaracji: VAT-7 wzór 18, VAT-7K wzór 12, VAT-8 wzór 9, VAT-9M wzór 8, VAT-12 wzór 4.
- Księgi – Fakturowanie – Archiwum – Opcje – Tworzenie JPK_FA : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-FA.
- Księgi – Fakturowanie – miniMagazyn – Stan – Opcje – Tworzenie JPK_MAG : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-MAG.
- Księgi – Księga – Opcje – Tworzenie JPK_PKPIR : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-PKPIR.
- Księgi – Ewidencja sprzedaży – Opcje – Tworzenie JPK_EWP : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-EWP.
WERSJA 18.1
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje – JPK_VAT Wysyłka : obok podpisu kwalifikowanego wprowadzono dwa nowe sposoby podpisywania plików JPK_VAT: przy użyciu profilu zaufanego ePUAP oraz dochodem z poprzedniego roku.
- Księgi – Ewidencja przychodów : wprowadzono nową stawkę ryczałtowa 12,5% stosowaną dla przychodów z wynajmu powyżej 100 000 zł dochodu.
- Płace – ZUS – Wydruk : zmodyfikowano druk ZUS-Z3a zgodnie z obowiązującymi od 2018 roku wersjami.
- Płace – ZUS – Wydruk – Przelew ZUS : wprowadzono obsługę nowego przelewu do ZUS obsługującego indywidualne konto składkowe Płatnika.
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje – JPK_VAT Tworzenie : wprowadzono dodawanie do JPK_VAT danych z rejestru VAT TAXI.
WERSJA 18.0
- Wersja początkowa do obsługi roku 2018. Przypominamy, że chcąc rozpocząć pracę w kolejnym roku należy skorzystać z funkcji: System – Nowy rok. Funkcja ta wykona na dysku kopię dotychczasowego programu wraz z danymi oraz utworzy nowe skróty i ikony do uruchamiania tej kopii. Następnie kopię tę należy wyzerować ze zbędnych już danych (System – Zerowanie). W ten sposób uzyskujemy dwa niezależne programy. Dotychczasowy z danymi zeszłego roku – w którym nadal można prowadzić prace oraz nową kopię – w której już z pierwszym dniem stycznia można rozpocząć księgowania.
- Po otrzymaniu nowej wersji na rok 2018, należy wykonać Aktualizację programu wskazując na kopię przeznaczoną do pracy w roku bieżącym (!). Dokładne informacje o zmianie roku w podpowiedzi (F1) : System – Nowy rok oraz Dodatki – Zmiana roku.
- Należy zwrócić uwagę na aktualność parametrów księgowych. Już przy aktualizacji instalator może zasygnalizować nieaktualność parametrów i umożliwi ich zmianę. Zawsze jednak możemy to sprawdzić w punkcie: System – Parametry. Jeżeli w górnej części widnieje napis: "Parametry aktualne na rok 2018" oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest tam duży czerwony klawisz z napisem: "Zaktualizuj parametry na rok 2018" należy go wcisnąć, zapoznać się z rozbieżnościami i wykonać aktualizowanie parametrów.
- Jeżeli przed otrzymaniem wersji na rok 2018 liczono składki ZUS według starych wskaźników (np. stawki ZUS), należy teraz, po ich zaktualizowaniu, wykonać w module: ZUS opcję: "Przelicz płace". Jeżeli zmianie uległy też wskaźniki podatkowe (podstawy, stawki) należy też sprawdzić wyliczenia w: Księgi - Podatek.
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje : Wprowadzono obsługę nowej struktury pliku JPK_VAT w wersji 3. Dotychczasowa struktura w wersji 2 będzie odrzucana przez system ministerstwa finansów.
- Dziennik zapisów – Opcje – Zrób korektę DOCH "+120" : wprowadzenie kontroli terminów dla wykonywania korekt podatku dochodowego po 120 dniach od przeterminowania (nie zapłacenia) i tworzenie w/w korekt.
- Dziennik zapisów – Opcje – Korekta VAT "+120" : wprowadzenie kontroli dla wykonywania korekt VAT po 120 dniach od przeterminowania (nie zapłacenia) i tworzenie w/w korekt.
- Dziennik zapisów – Opcje – Masowa korekta DOCH "+120" : wprowadzenie masowego wykonywania korekt podatku dochodowego po 120 dniach od przeterminowania (nie zapłacenia) i tworzenie w/w korekt.
- Dziennik zapisów – Opcje – Masowa korekta VAT "+120" : wprowadzenie masowego wykonywania korekt VAT po 120 dniach od przeterminowania (nie zapłacenia) i tworzenie w/w korekt.
WERSJA 17.3
- Księgi – Dziennik Zapisów – Opcje – Sprawdź status podmiotów w VAT, a także Kartoteki – Kontrahenci – Opcje – Sprawdź status podmiotów w VAT : wprowadzono możliwość masowego sprawdzenia statusu podatnika pod względem VAT. Może on być czynnym podatnikiem VAT lub nie być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Informacja pobierana jest z serwisu Ministerstwa Finansów.
- Księgi – PIT-28 : dodano obsługę deklaracji w wersji 20 wraz z załącznikami PIT-28A i PIT-28B.
- Płace – ZUS – Opcje – Dane płatnika : dodano pole "Rachunek składkowy". Należy tam wpisać numer indywidualnego rachunku przedsiębiorcy do rozliczeń z ZUS. Numer taki, każdy przedsiębiorca powinien otrzymać z ZUS listem poleconym.
- Płace – ZUS – Wydruk – Przelew ZUS oraz Biuro – Przelewy : dodano obsługę w przelewach rachunku składkowego ZUS (rachunku indywidualnego przedsiębiorcy do rozliczeń z ZUS). Rachunku tego można i należy używać do przelewów wykonywanych dopiero po 1 stycznia 2018 r.
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje – JPK_VAT Wysyłka : wprowadzono możliwość wysyłki jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT podpisując go Profilem zaufanym na platformie ePUAP.
WERSJA 17.2
- Obsługa protokołu komunikacji TLS 1.2 do wysyłki e-deklaracji podatkowych i plików JPK oraz pobierania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
WERSJA 17.1
- Księgi – Fakturowanie – Opcje – Opcje fakturowania : m. in. w związku z centralizacją rozliczeń w podatku VAT dla jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzono możliwość wykazania kilku stron transakcji: Sprzedawca / Wystawca/ Nabywca / Odbiorca.
- Księgi – Dekl.VAT : w związku z likwidacją kwartalnego rozliczenia VAT dla innych podmiotów niż mali podatnicy, usunięto deklarację VAT-7D.
- Księgi – Dekl.VAT – Opcje – VAT-27 : obecnie dopuszczalna jest wyłącznie miesięczna obsługa informacji VAT-27 oraz tylko jej elektroniczna wysyłka. Kontrolny wydruk można wykonać w oknie e-deklaracji.
- Księgi – VAT-UE/A/B/C/K : obecnie dopuszczalna jest wyłącznie miesięczna obsługa informacji VAT-UE oraz tylko jej elektroniczna wysyłka. Kontrolny wydruk można wykonać w oknie e-deklaracji.
WERSJA 17.0
- Wersja początkowa do obsługi roku 2017.
- Należy zwrócić uwagę na aktualność parametrów księgowych ...
- Księgi – Rejestry VAT – Opcje : wprowadzono obsługę jednolitego pliku kontrolnego JPK-VAT (!).
- System – Parametry : Obsługa zmiany kwoty wolnej od podatku, mającej wpływ na wyliczenia Podatku oraz Płac i ZUS.
- Księgi – Księga Podatkowa : wprowadzono obsługę wyłacznie jednego wzoru księgi podatkowej obowiązującego od 08.04.2016. Uwzględnia on koszty działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym.

FORMSOFT sp. z o.o. sp. k.
ul. Św. Antoniego 23
50-073 Wrocław
NIP: 897-180-29-53
KRS: 0000530554
Oddział:
ul. Chojnowska 76-78
59-220 Legnica
tel. 76 854-79-58
sam@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00
Dział Handlowy
tel. 76 854-79-58
handlowy@formsoft.pl
pn-pt 8:00 - 16:00
O programie
DLA KLIENTA
PRZEWODNIK PRZEDSIĘBIORCY
Zaloguj się
do chmury