Trudne sprawy w prosty sposób!

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie przepłacaj
i zrezygnuj z zewnętrznej obsługi biura rachunkowego. Możesz oszczędzić nawet 3000 zł rocznie. Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy. Z programem Samozatrudnienie to proste!

Program Samozatrudnienie posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Program do prowadzenia firmy jednoosobowej SAM Samozatrudnienie Program do rozliczania firmy jednoosobowej SAM Samozatrudnienie
Drukuj

Masz Windowsa XP lub Vista? Od połowy 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji!

Data publikacji: 18.05.2017

Od połowy 2017 r. użytkownicy systemów operacyjnych: Windows 95, 98, XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008 nie będą mogli wysłać e-deklaracji. Warto już teraz pomyśleć o zakupie nowszego systemu operacyjnego.

Ministerstwo Finansów zapowiada na połowę roku 2017 znaczącą zmianę w wysyłce e-deklaracji. Dostosowaniu do najnowszych zasad bezpieczeństwa przekazu elektronicznego ulegnie protokół komunikacyjny TLS. Z obecnie wykorzystywanego protokołu TLS 1.0 Ministerstwo Finansów przejdzie na znacznie bezpieczniejszy protokół komunikacyjny TLS 1.2.

Dodatkowo, w związku ze zmianą certyfikatów bezpieczeństwa (TLS) w środowisku Microsoft Azure (platformy, którą wykorzystuje Ministerstwo Finansów do obsługi jednolitych plików kontrolnych JPK) pojawiły się problemy z pobieraniem urzędowego poświadczenia odbioru (UPO) dla JPK na systemach operacyjnych Windows XP oraz Vista. Ponieważ oba systemy nie są już obsługiwane przez Microsof, nie zostały one zaktualizowane o nowe certyfikaty dla Azure.

Dla użytkowników wysyłających e-deklaracje z komputerów opartych na systemach operacyjnych Windows: 7, 8, 8.1, 10 zmiana protokołu będzie niezauważalna.

Dla użytkowników korzystających za starszych systemów operacyjnych Windows: 95, 98, XP, ME, Vista, Server 2003/2008 zmiana protokołu oznacza brak możliwości wysyłki e-deklaracji oraz możliwości pobrania UPO dla JPK. Wymienione systemy operacyjne nie obsługują protokołu komunikacyjnego TLS 1.2. Nie są też aktualizowane przez Microsoft i nie należy się spodziewać zmiany w postaci wsparcia dla tych produktów.

Aby móc, nadal korzystać z wysyłki e-deklaracji oraz pobierania UPO dla JPK należy komputery, z których będę dokonywane wysyłki wyposażyć w nowszy system operacyjny Windows: 7, 8, 8.1 lub 10.

Prosimy Państwa o bardzo poważne potraktowanie sprawy, wykonanie odpowiednich audytów sprzętu komputerowego i w razie stwierdzenia niekompatybilnego systemu operacyjnego w miarę możliwości jak najszybszą zmianę na system wspierający protokół komunikacyjny TLS 1.2. Zmiana systemów ze starych na nowe, uchroni Państwa przed konsekwencją niemożności wysyłki e-deklaracji od połowy roku 2017.

Jednocześnie informujemy, że program SKP® został już na zmianę protokołu przygotowany.

Kliknij i przeczytaj informację Ministerstwa Finansów w sprawie wyżej opisywanych zmian.
Dla dociekliwych: opis protokołu TLS.

PS.
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami: sam@formsoft.pl lub pod tel. 76 854 79 58.

Pozdrawiamy,
Zespół FORMSOFT Sp. z o.o. Sp.k. – 18.05.2017

Drukuj
Zobacz pozostałe artykuły

Porada dnia

Istnieje możliwość ustalenia numeracji w Księdze Podatkowej. Użytkownik może określić Styl numeracji tak, aby pozycje w Księdze miały: Numerację ciągłą od początku roku - Aby…

czytaj więcej